Kongres Megabitowy to wydarzenie dla przedstawicieli/ek gamedevu oraz nauczycieli/ek akademickich zainteresowanych możliwościami, jakie oferuje współczesnej edukacji branża growa. Kongres realizowany jest w partnerstwie z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. W jego programie znajdą się wykłady i warsztaty z udziałem ekspertów i ekspertek z branży edukacyjnej oraz gamedev.
W ramach wydarzenia przewidujemy działania wspierające sieciowanie z przedstawicielami firm tworzących gry i innymi akademikami oraz zapoznanie z możliwościami wsparcia finansowego i merytorycznego, jakie oferuje Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.
Teren wydarzenia podzieliliśmy na 6 Stref. W każdej z nich goście i gościnie Kongresu znajdą punkty programu, które na różne sposoby realizują cele Kongresu:
- Tworzenie sieci osób ze środowiska akademickiego zainteresowanych wzajemną współpracą w stosowaniu i zdobywaniu wiedzy na temat miejsca gier w nowoczesnej edukacji.
- Stworzenie publikacji zawierającej artykuły naukowe poruszające zagadnienia z obszaru „Nauka w Gamedevie – Gamedev w Nauce”.
- Dystrybucję informacji na temat możliwości finansowania projektów łączących branżę grową i naukową.
- Zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia, szczególnie w obszarze stosowania gier i rozwiązań growych w projektowaniu i prowadzeniu zajęć akademickich.
PROGRAM KONGRESU MEGABITOWEGO 2024
Środa
17:00 – 17:30 Oficjalne rozpoczęcie / Dariusz Figura, Fundacja Teatrikon
17:30 – 18:00 Power Speech / Ewa Maria Szczepanowska
Menedżerka kultury, ekspertka w obszarze edukacji audiowizualnej (film i gry wideo). W branży od 2000, a od 2015 w Warszawskiej Szkole Filmowej zarządzała działem kreatywnym odpowiedzialnym m.in. za PR i komunikację, festiwale i eventy, produkcję, promocję i strategię festiwalową studenckich filmów. Była także rzecznikiem prasowym. Jako prorektor ds. komunikacji i nowych mediów odpowiedzialna była m.in. za kierunek studiów Tworzenie Gier Wideo i edukację w Liceum Kreacji Gier Wideo. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwali dla twórców gier Warsaw Film School Game Jam, Warsaw Game Jam PRO oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Producentka gry „Best Month Ever”, laureatka nagrody specjalnej w ramach PIXEL AWARDS EUROPE 2022 za wkład w rozwój polskiej branży gier. Prelegentka, jurorka licznych game jamów, festiwali i konkursów branżowych. Absolwentka UW, SWPS, PWSFTviT.
18:00 – 18:30 Power Speech / Aleksandra Godek
Nauczanie akademickie projektowania gier z uwagi na konieczne ograniczenia i ramy, w jakich musi się mieścić, niesie za sobą szereg wyzwań i trudności, głównie pod kątem dopasowania treści do użytkowników oraz możliwości ich wykorzystania w późniejszej pracy. Wyzwania i trudności procesu nauczania dotykają nie tylko możliwości praktycznej nauki, ale również selekcji wiedzy teoretycznej, która już u samych podstaw nie jest uniwersalna i jednorodna. Dodatkowym wyzwaniem są realia rynkowe, z którymi będą mierzyć się studenci po doświadczeniach akademickich.
18:30 – 19:15 Akademicki Speed Dating / Dariusz Figura
19:15 – 20:00 Dyskusja panelowa „Gamedev w Nauce, Nauka w Gamedevie” / Piotr Milewski
Czwartek
Scena: Strefa Wystąpień
Strefą wystąpień opiekuje się: Paulina Michałowska
Posłuchaj innych i podziel się swoją wiedzą w skondensowanej formie. Zapraszamy na i przed scenę, gdzie w stylu konferencji TED zaproszeni goście i osoby uczestniczące w Kongresie przedstawią krótkie prezentacje. Wystąpienia zbieramy w mini bloki, których zwieńczeniem będzie moderowana dyskusja z prelegent(k)ami każdego setu.
Blok 10:00 – 11:30
10:00 „Wymyślone na nowo – warsztat kreatywnego projektowania” / Łukasz Popławski
Na warsztacie poznasz metodę Design Thinking i jej pięć etapów – od empatii po testowanie – w praktyczny, angażujący sposób. Dowiesz się, jak tworzyć pomysły, które naprawdę odpowiadają na potrzeby ludzi, a jednocześnie będziesz świetnie się bawić, pracując nad nietypowymi wyzwaniami. Przekonasz się, że Design Thinking to metoda, którą możesz wykorzystać nie tylko w projektowaniu gier, ale też do rozwiązywania innych problemów.
10:35 „Niszowe sub-domeny game devu, czyli nieoczywisty potencjał dla rozwoju środowiska akademickiego” / Adrianna Białek
Programowanie gameplayu i silnika, modelowanie 3D, game design… to jedne z tych dziedzin, o których prawdopodobnie większość z nas słyszała. Od lat są one wspierane zarówno akademicko, jak również w ramach dostępnych szkoleń czy kursów w Internecie. Jednak jest kilka sub-domen, a tym samym ciekawych specjalizacji, które z uwagi na swoją wysoką interdyscyplinarność nadal dotyka problem ze znalezieniem odpowiednio wyspecjalizowanych osób. To właśnie tutaj drzemie potencjał dla środowiska akademickiego, by odpowiedzieć na te potrzeby.
11:05 „Budowanie doświadczeń gracza (UX) jako całościowe spojrzenie na grę-produkt” / Aleksandra Godek
UX i budowanie doświadczeń gracza funkcjonalnie zazwyczaj łączone jest wyłącznie z wygodą, spójnością i możliwością interakcji z samą grą. Jednak to wąskie spojrzenie nie oddaje całości aspektów, które wpływają na to, jakie doświadczenia budowane są w graczu przez wszystkie składowe gry jako produkt. Podczas wystąpienia szeroko spojrzymy na kreację doświadczenia gracza jako wynikową rozgrywki, narracji i aspektów wizualnych finalnie przedstawionych w określony sposób przez interfejs spełniający wymogi czytelności i wygody.
11:20 Podsumowanie bloku oraz Q&A Publiczności / Paulina Michałowska
Blok 11:45 – 14:00
11:45 „Łączenie doświadczeń akademickich i biznesowych, czyli jeden człowiek, a dwa światy” / Jakub Bukała
Jakub przedstawi branżę z perspektywy osoby, która wywodzi się ze świata akademickiego, ale obecnie większość wysiłków poświęca prowadzeniu studia gamedev. Opowie o swojej drodze od adiunkta do lidera studia, ale także producenta i twórcy gier.
12:05 „Dziedzictwo kulturowe i edukacja a gry komputerowe” / Robert Miedziocha
Na podstawie własnych projektów i tych, przy których współpracował, Robert opowie, jak wykorzystać gry komputerowe w edukacji. Omówi proces realizacji takich projektów oraz współpracę ze specjalistami. Dodatkowo zaprezentuje, jak w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżać tematy związane z dziedzictwem kulturowym.
12:25 „Po co nam dostępność?” / Maciej Śledź
Wystąpienie „Po co nam dostępność?” opiera się na wynikach badań z udziałem graczy z niepełnosprawnościami, ukazując ich doświadczenia i potrzeby. Przybliża rolę krytycznego designu w tworzeniu gier bardziej inkluzywnych, które mogą stać się przestrzenią dla wszystkich.
12:45 „Oferta Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla polskich firm gamingowych” / Małgorzata Brodzicka
Prezentacja działań promocyjnych nakierowanych na promocję polskiej branży gier komputerowych za granicą.
13:00 Podsumowanie bloku oraz Q&A Publiczności / Paulina Michałowska
Blok 15:00 – 17:15
15:00 „Historia ma przyszłość, czyli po co nam gry z historią i dziedzictwem” / Michał Mochocki
Historia jest o przeszłości. Ale gdy zmieniamy ją w edukację, tożsamość czy pamięć, służy celom „na dziś” i „na jutro”. W grach historycznych mamy zresztą więcej wątków niż historia. Wargaming. Peace-gaming. Games for change. Gry kulturowe. Gry anty- i dekolonialne. Pogadamy o tym, jaką wartość wnosi to do edukacji twórców gier, a jaką do rozwoju branży.
15:20 „Kamienie milowe w komunikacji i marketingu gry” / Paweł Stachyra
Wysokopoziomowy przegląd najważniejszych etapów tworzenia gry pod kątem komunikacji o niej. Paweł opowie o budowaniu społeczności i tożsamości produktu. Słuchacze dowiedzą się, jak poprowadzić kampanię marketingową i na co zwracać uwagę przy próbach wybicia się w bardzo zatłoczonej branży.
15:40 „W mózgu gracza, czyli o związku między neuronaukami a gamedevem” / Martyna Neumann
Martyna skupi się na roli neuronauk w procesie tworzenia gier. Omówi, jak zrozumienie działania ludzkiego mózgu, w szczególności mechanizmów pamięci i uwagi, pozwala projektować bardziej angażujące doświadczenia. Poruszy również tematy związane z psychologią oraz UX i dlaczego warto uwzględnić je w procesie nauczania przyszłych gamedeveloperów.
16:00 „Grający Białystok – Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?” / Jan Wyspiański
Jan streści, jak od małego projektu ponad dekadę temu doszedł do prężnego zespołu pod nazwą Fundacja Grający Białystok. Opowie, jak droga organizowania wydarzeń związanych ze światem gier może stać się celem wprowadzenia Kultury Gier na salony publicznych wydarzeń i nauki uniwersyteckiej.
16:20 Podsumowanie bloku oraz Q&A Publiczności / Paulina Michałowska
Strefa Wiedzy
Strefą Wiedzy opiekuje się: Martyna Neumann
Spotkaj się z autor(k)ami i redaktor(k)ami książek, publikacji i innych wydawnictw poświęconych grom i/w/lub nauce. Sprawdź, jaka wiedza jest już dostępna na wyciągnięcie ręki. Poznaj osoby, które ją dla Ciebie zebrały. Podziel się swoimi przemyśleniami, opowiedz o potrzebach, rzuć ciekawym pomysłem na artykuł, podcast lub badanie. Jakiej wiedzy szukasz? Jak powinien wyglądać idealny podręcznik do nauki programowania? Jaki tekst warto napisać? Jak powinna wyglądać nowoczesna platforma e-learningowa?
10:00 – 11:30
Platforma E-learningowa. Spotkanie robocze. Prowadząca: Martyna Neumann
11:45 – 12:30
Prezentacja: Gamebook. Pierwszy polski podręcznik projektowania gier. Prowadzący: Piotr Milewski
12:30 – 13:15
Prezentacja: GameHihED. Komplet materiałów niezbędnych do otwarcia nowego kierunku growego. Prowadzący: Piotr Milewski
13:15 – 14:00
Prezentacja: Co stworzyliśmy do tej pory? Publikacje i kursy e-learningowe wydane przez Fundację Teatrikon. Prowadzący: Piotr Milewski
15:00 – 17:15
Platforma E-learningowa. Spotkanie robocze. Prowadząca: Martyna Neumann
17:30 – 18:15
Edukacja growa w PL: status kierunków i specjalności. Prowadząca: Paulina Michałowska
18:15 – 19:00
Platforma E-learningowa. Podsumowanie prac. Prowadząca: Martyna Neumann
Strefa Spotkań
Strefą Spotkań opiekują się: Michał Mochocki i Piotr Milewski
Poznaj i daj się poznać! Do tej strefy zapraszamy wszystkich uczestników i uczestniczki Kongresu na pełnienie krótkich dyżurów w roli „ciekawego człowieka”. Przesiądź się na chwilę i dowiedz, kto oprócz Ciebie przybył na Kongres i dlaczego! Spotkania w tej strefie będą przeplatane wyjątkowymi formalnościami, czyli okazją objęcia opieką jednego z Cyberiadowych zespołów.
10:00 – 11:30
Sieć akademików. Spotkanie robocze. Prowadzący: Michał Mochocki
11:45 – 13:15
Sieć akademików. Dyżury gości kongresu.
13:15 – 14:00
Cyberiada: Informacje o projekcie oraz program Przygarnij Zespół!
15:00 – 15:45
Cyberiada: Informacje o projekcie oraz program Przygarnij Zespół!
15:45 – 17:15
Sieć akademików. Spotkanie robocze. Prowadzący: Michał Mochocki
17:30 – 18:15
Raport o stanie branży gier: jak go usprawnić by miał jeszcze większą wartość dla akademików i branży? Prowadzący: Piotr Milewski
18:15 – 19:00
Sieć akademików. Podsumowanie prac. Prowadzący: Michał Mochocki
Strefa Wsparcia
Strefą Wsparcia opiekuje się: Dariusz Figura
Czy polski gamedev to mocna branża? Czy wybija się na tle Europy? Oczywiście! Jednym z powodów, oprócz naszej legendarnej kreatywności, jest systemowe wsparcie oferowane przez instytucje rządowe, takie jak CRPK czy PARP. Odwiedź strefę, w której spotkasz przedstawiciel(k)i tych instytucji i dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie Twojego projektu.
10:00 – 19:00
Informacje o grantach i projektach CRPK oraz PARP
Strefa Działań
Strefą Spotkań opiekują się: Michał Mochocki i Piotr Milewski
Zrób coś z innymi! Będziemy pracować przy użyciu metody szybkiego prototypowania, a efektem naszej pracy będą… oczywiście gry! Każdy z 90-minutowych warsztatów ma inny motyw przewodni: gra edukacyjna, gra poważna, scenariusz „ugrowionych” wykładów lub laboratoriów. Będziemy pracować w małych grupach i wszyscy wyjdziemy z nich z prototypami gier. Gwarantowane!
10:00 –11:30
Zaprojektuj EDUGRĘ. Podstawowy warsztat projektowania gier. Prowadzący: Piotr Budzisz
11:45 – 14:00
Publikacja: Nauka w Gemdevie – Gamedev w Nauce. Spotkanie robocze. Prowadzący: Michał Mochocki
15:00 – 17:15
Zaprojektuj SERIOUS GAME. Warsztat dla średnio zaawansowanych. Prowadzący: Piotr Budzisz
17:30 – 18:15
Publikacja: Nauka w Gemdevie – Gamedev w Nauce. Podsumowanie prac. . Prowadzący: Michał Mochocki
18:15 – 19:00
Zaprojektuj UGROWIONE ZAJĘCIA dla siebie: Teoria. Prowadzący: Piotr Budzisz
Strefa Rozrywki
Strefą Rozrywki opiekuje się: Marek Gawlik
Nie samymi rozmowami żyje się na konferencji! Poza tym, jak rozmawiać o grach i nie mieć okazji do pogrania? Uznaliśmy, że to niemożliwe. Dlatego na Kongresie oferujemy wyjątkowy wariant relaksu: przy wykorzystaniu gier konsolowych i VR. Odstaw kawę, załóż kask i przenieś się do wirtualnej warstwy Kongresu!
Przerwy
11:30 – 11:45 Przerwa kawowa
14:00 – 15:00 Przerwa obiadowa
17:15 – 17:30 Przerwa kawowa
20:00 Kolacja
Piątek
10:00 – 10:45 Strefa Wiedzy
Platforma E-learningowa. Afterthoughts
10:00 – 10:45 Strefa Spotkań
Sieć akademików. Afterthoughts
10:00 – 11:30 Strefa Wsparcia
Informacje o grantach i projektach CRPK oraz PARP
10:00 – 11:30 Strefa Działań
Zaprojektuj UGROWIONE ZAJĘCIA dla siebie: Praktyka. Prowadzący: Piotr Milewski
10:45 – 11:30 Strefa Wiedzy
Cyberiada: Informacje o projekcie oraz program Przygarnij Zespół!
10:45 – 11:30 Strefa Spotkań
Publikacja Nauka w Gamedevie – Gamedev w Nauce. Afterhtoughts
11:30 – 11:45 Przerwa kawowa
11:45 – 12:30 Zakończenie Kongresu Megabitowego 2024
12:30 – 14:15 Pożegnalny obiad dla osób goszczących na Kongresie